Estadios
Tekst alternatywny

Byli nie do zatrzymania, La Furia Roja ponownie mistrzami Europy!

10 lipca 2012

Hiszpanie rozgromili 4:0 Włochów w finale Euro 2012. La Furia Roja miała swój styl, często krytykowana za niekończącą się ilość podań straciła tylko jedną bramkę. Trzeba jednak przyznać, że również szczęście było po ich stronie, bo w poprzednich spotkaniach wielokrotnie ratował ich Casillas. Finał jednak zagrali w pełni możliwości, byli zdecydowanie lepsi i zasłużenie trafili do historii. Z takimi piłkarzami chciałby pracować każdy trener na świecie.

Zobacz skrót meczu Hiszpania - Włochy

Aż trudno uwierzyć, że nikt do tej pory nie zdołał dwa razy pod rząd zdobyć mistrzostwa europy. Szansę na przejście do historii mają dzisiaj Hiszpanie, bo zwycięstwo z Włochami oznaczać będzie właśnie drugi z rzędu tytuł mistrza europy, a warto wspomnieć że są też mistrzami świata. Balotelli został po półfinale bohaterem, bez wątpienia zapowiadał nam się ciekawy pojedynek, którego faworytem byli Hiszpanie. Zresztą od początku spotkania to udowodnili, bo o ile kilka pierwszych minut należało do Włochów, o tyle cała reszta meczu układała się pod dyktando La Furia Roja. Hiszpanie mieli pierwszą poważną okazję do zdobycia bramki na chwilę po rozpoczęciu, ale Silva stracił piłkę. Już 14. minucie mieliśmy jednak 1:0, a wszystko za sprawą dwóch ludzi. Chiellini przegrał pojedynek z Fabregasem, który dośrodkował idealnie na chyba najniższego gracza na boisku, Silvy. Ten jednak zaledwie podstawił głowę, bo piłka była na idealnej wysokości, Buffon mógł jedynie odprowadzić piłkę wzrokiem. Włosi mogli szybko odpowiedzieć, bo Balzaretti chwilę po wejściu na boisko idealnie dośrodkował z lewej flanki czym sprawił duży kłopot Casillasowi. Ten strącił futbolówkę przed siebie i Hiszpanie mogą mówić o szczęściu, bo piłka powędrowała w miejsce, gdzie nie było żadnego z Włochów. W 28. minucie próbował Cassano, ale ogranie Arbeloi nic nie dało bo strzał powędrował wprost w bramkarza Realu Madryt. Znacznie więcej problemów Casillas miał chwilę później, ale i tym razem Włosi nie mieli szczęścia. Włosi zaczęli sprawiać powoli dobre wrażenie, ale w 41. minucie dostali kolejny groźny cios, doznali takiego samego uczucia jak w poprzednim spotkaniu Niemcy. Bonucci zaspał i złamał linię spalonego, w efekcie idealne podanie Xaviego przejął Alba, który z zimną krwią pokonał bezradnego Buffona.

Włosi znając powagę sytuacji próbowali trafić jeszcze bramkę kontaktową, a później wyrównującą ale nic nie przychodziło im łatwo. Prandelli nie był obojętny i wprowadził komplet zmian. Niestety dla Italii, Motta chwilę po wejściu na boisko nabawił się kontuzji i tym samym Włosi musieli dokończyć spotkanie w dziesiątkę. Strzelić w osłabieniu dwie bramki obecnym mistrzom świata i europy w 30 minut ? Wierzyli w to chyba tylko najwięksi optymiści, tym bardziej że w poczynaniach ofensywnych brakowało Włochom szczęścia. Hiszpanie zaczęli wymieniać serie podań i minuta po minucie niszczyli kondycyjnie rywali. Włosi mieli jeszcze jedną, czy dwie okazje do bramki kontaktowej, ale brakowało szczęścia albo precyzji. Podobnie mieli Hiszpanie, ale tylko do 84. minuty. Wtedy to przebywający na boisku od dziesięciu minut Torres dostał świetne podanie od Xaviego i pokonał osamotnionego Buffona w pojedynku sam na sam. Cztery minuty później zawodnik Chelsea ponownie miał szansę na bramkę, ale w doskonałej okazji zdecydował się podać do swojego klubowego kolegi, a Mata z łatwością wpisał się na listę strzelców. Tym samym Hiszpanie przechodzą do historii! Zostali pierwszą drużyną, która zdobyła dwa razy z rzędu mistrzostwo europy.

Autor: Admin | Kategoria: Euro 2012, Reprezentacje