Polub nas na FB -->
Chat Logowanie Rejestracja
Estadios

Hegemonia w Primera Division

Hegemonia w Primera Division

15 grudnia 2015

Hiszpańska liga piłkarska, Primera Division, od lat kojarzona była z hegemonią dwóch wielkich klubów. FC Barcelona oraz Real Madryt od niepamiętnych czasów zdobywały mistrzostwo ligi, tocząc do końca sezonu walkę między sobą. Na potwierdzenie tych słów wystarczy wspomnieć kilka faktów

Otóż od 15 lat ligę hiszpańską, poza Królewskimi i Blaugraną wygrywały tylko dwa inne kluby: Valencia oraz Atletico Madryt. Co ciekawe, gdyby nie liczyć wygranej Atletico Madryt w sezonie 2013/2014 to wyszłoby, iż ostatni nieraz tytuł mistrzowski nie Realu i nie Barcelony podnosili zawodnicy Valencii w sezonie 2003/2004. Tak więc od 2004 roku ligę wygrywały kluby FC Barcelona oraz Real Madryt, co najlepiej świadczy o hegemonicznym charakterze tych klubów w Primera Division. Taki charakter ligi bardzo często był krytykowany przez kibiców. Ci uważali, że kolejne sezony nie dostarczały praktycznie żadnych emocji, ponieważ koniec końców i tak wiadomym było, że sezon należał będzie do piłkarzy z Barcelony albo z Madrytu.

Należy tu nadmienić, iż regularnie w lidze pojawiały się kluby, które przynajmniej przez pewien okres pretendowały do tytułu mistrzowskiego. Przykładami takich drużyn były: Valencia, Sevilla, Deportivo La Coruna, Villarreal, RCD Mallorca, czy Atletico Madryt. Kluby te, z powodu astronomicznych budżetów Realu i Barcelony nie mogły rywalizować z dwiema ligowymi potęgami i po krótkim czasie wracały na pozycję ligowego średniaka, jakich wiele. Ostatnim z takich "pretendentów" stało się Atletico Madryt pod wodzą Diego Simeone. Trener uważany za piłkarskiego magika stworzył ze swojego klubu swoistą alternatywę dla Realu i Barcelony i wydawać się mogło, iż Atletico zagości na salonach piłkarskich na dłużej. I co prawda drużyna Diego Simeone faktycznie radzi sobie w lidze i pucharach całkiem nieźle, to jednak można zaobserwować, iż wielkość Barcelony i Realu daję Atletico się we znaki. FC Barcelona i Real Madryt powoli wykupują największe talenty Atletico i tylko czas pokaże, jak Club Atletico de Madrid sobie z tym poradzi.

Autor: Admin | Kategoria: Hiszpania, Polska, Liga Mistrzów

ZOBACZ TAKŻE

« wstecz

comments powered by Disqus

Copyright © 2018.estadios.pl
Zaloguj się
Twój login:
Twoje hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zarejestruj się
Login: Wymagane
E-mail: WymaganeZły e-mail
Hasło: Wymagane
Powtórz hasło: WymaganeHasła są niezgodne
Podaj wynik: 10 + 17 = WymaganePodaj liczbę